compiled by Gargs Allard

Gainesville

THR 04 – After Funk/Rachel and the Alloys/Supamoon – High Dive 9 PM
THR 04 – Bornhardt – Lightnin Salvage at Satchels
THR 04 – Getting Dirty With Dusty Episode 12/Shawn Manley 7 – 9 PM – The Zone 99.7 Lake City stream the show live at https://tunein.com/radio/WGRO-960-s29138/
FRI 05 – The Browns – Lightnin Salvage at Satchels
FRI 05 – Damaged Daughters 6 PM – 8 PM – Vine Sour Dough Bakery
FRI 05 – Koup De Tat/Erode/Lowercase G/Modern Alchemy  High Dive 8 PM
SAT 06 – Tuck Tucker – Lightnin Salvage at Satchels
SAT 06 – Rick Ryan Band/Carey Mathews/Stone Angels – High Dive 9 PM
SAT 06 – Rehasher/No More/Arrows in Action – The Atlantic 9 PM
WED 10 – Trivia Night 7 PM – Lightnin Salvage at Satchels
THR 11 – Rush Morgan – Lightnin Salvage at Satchels
THR 11 – Zach Deputy/Comeback Alice//Whale Feral/Losa Folk – High Dive 8 PM
FRI 12 – Boilin’ Oil – Lightnin Salvage at Satchels
FRI 12 – The Savants of Soul – The Wooly 9 PM
FRI 12 – Bedlam in the Belfry/Goth Night w/DJ Blonde – Atlantic 10 PM
SAT 13 – Moonshine Holler – Lightnin Salvage at Satchels
SAT 13 – Jaydayoungan – High Dive 10 PM
SAT 13 – Mark Johnson and Emory Lester: Clawgrass Banjo Virtuoso Homecoming – Heartwood Soundstage 7 PM – 10 PM
SAT 13 – Stunner/Key/Diamonds & Lust – The Atlantic
SUN 14 – Sibling Rivalry Tour: Hannah Wicklund & the Steppin’ Stones/The High Divers – High Dive 7 PM
Sun 14 – Bite Marks/Vacancy/Pumps/Apparition – The Atlantic 9 OM
MON 15 – Bobby Amaru of Saliva – Unplugged/The Pine Drape/Chris Ryals/Bobby Kennedy of Seasons – High Dive 7 PM
TUE 16 – Traditional Irish Session 6:30 – 8:30 PM – Lightnin Salvage at Satchels
TUE 16 – New Moon Rising Women’s Gathering (7 PM – 10 PM) More info – The Sanctuary (Alachua)
WED 17 – Acoustic Songwriters Night with Noah Mac, Brendan Francis – High Dive 8 PM
THR 18 – The Wild Shiners – Lightnin Salvage at Satchels
THR 18 – Big Something/Bobby Lee Rodgers – High Dive – 9 PM
THR 18 – Story Summit: Self narrate/Guts & Glory GNV, The Conch – Heartwood Soundstage 6 PM – 10 PM
THR 18 – Bathe (SC)/Yahsira/Cyclopean/Blood Temple – The Atlantic 9 PM
FRI 19 – Mr. Aullie – Lightnin Salvage at Satchels
FRI 19 – The Hails/Causa – High Dive – 9 PM
FRI 19 – Tango Fire Phillips Center 7:30 PM
FRI 19 – Don David Trio – Heartwood Soundstage 8 PM – 11 PM
Fri 19 – Prawn/Dikembe – Loosey’s
SAT 20 – Local and Regional Reggae Rock: Ozona/No Need/Of Good Nature/Skunkape High Dive 8 PM
SAT 20 – The Museum of Oddities – Lightnin Salvage at Satchels
SAT 20 – Pink Martini Phillips Center 7:30 PM
Sat 20 – Little Jake and The Soul Searchers – The Warehouse 8 PM
SUN 21 – Helsinborg Symphony Phillips Center 7:30 PM
TUE 23 – Andrew Finn Magill – Lightnin Salvage at Satchels
WED 24 – Mark Healy of Badfinger (Acoustic) High Dive 7 PM
WED 24 – Trivia Night 7 PM – Lightnin Salvage at Satchels
THR 25 – North Florida Blues Society Acoustic Blues Open Mic – Lightnin Salvage at Satchels
THR 25 – Andy Frasco & the UN – High Dive 8 PM
THR 25 – Sports Reference – Loosey’s
FRI 26 – The Front Porch Backsteppers – Lightnin Salvage at Satchels
FRI 26 – Michael O’Meara CD Release And Live recording – Heartwood Soundstage 8PM to 10PM
FRI 26 = Flipturn/Arrows in Action/The Forum/babyblu 9 PM – 1 AM – The Atlantic
SAT 27 – Mason Jennings/Cami Maree – High Dive 9 PM
SAT 27 – A Night in the City Phillips Center 7:00 PM
SAT 27 – Winter Wipeout at the Atlantic with The Mermers/The Bermuda Triangle/The Intoxicators/ Maja Dunes/Lifeguard 9 PM – 1:40 AM – The Atlantic
SUN 28 – North Central Florida Blues Society Presents:The Reverend Shawn Amos/The Shakedown featuring Michelle Banfield- High Dive 6 PM
MON 29 – Take Me to the River: William Bell. Bobby Rush & Don Bryant Phillips Center 7:30 PM
TUE 30 – The Shambling Shimmies (Tribal Belly Dancers) 7:30 – 9 PM) – Lightnin Salvage at Satchels
WED 31 – BalletBoyz  Phillips Center 7:30 PM

Jacksonville Area

MON 01 – Henry Rollins – Pointe Vedra Concert Hall
SUN 07 – Jackson Browne – Florida Theater
FRI 12 – The Zombies feat. Colin Blunstone & Rod Argent – Ponte Vedra Concert Hall
TUE 16 – Jonny Lang – Florida Theatre
WED 24 – They Might Be Giants – Ponte Vedra Concert Hall
THR 25 – Dorothy – Jack Rabbits
SAT 28 – Yonder String Band – Ponte Vedra Hall
MON 30 – Gaelic Storm – Ponte Vedra Concert Hall
Orlando Area

THR 04 – Henry Rollins – Plaza Live Orlando
THR 04 – Donna the Buffalo – The Social
SAT 06 – The Fifth Dimension – Savannah Center
TUE 09 – Say Anything – The Beacham
WED 10 – Say Anything – The Beacham
WED 10 – The Zombies feat. Colin Blunstone & Rod Argent – Plaza Live Orlando
FRI 12 – The Moody Blues – CFE Arena
THR 18 – Jake Owen – Dr. Phillips Center
FRI 19 – Johnny Lang – House of Blues
FRI 19 – Miranda Lambert/Brent Cobb/Jon Pardi – Amway Center
SAT 20 – THR 23 – Dorothy – The Social
TUE 23 – Jackson Browne – Dr. Phillips Center
WED 24 – The Killers – Hard Rock Café/Live
THR 25 – They Might Be Giants – The Beacham
FRI 26 – Badfinger Feat. Joey Molland – Savannah Center
FRI 26 – Yonder String Band – Plaza Live Orlando
SAT 27 – Pat Boone – Orange Blossom Opry
TUE 31 – Gaelic Storm – Plaza Live Orlando

Tampa Area

TUE 02 – Henry Rollins Band – Capitol Theatre
FRI 05 – Peter Cetera – Van Wezel Performing Arts Hall
SAT 06 – Peter Cetera –  Youkey Theater
THR 11 – The Zombies feat. Colin Blunstone & Rod Argent – Capitol Theatre
FRI 12 – Art Garfunkel – Capitol Theatre
FRI 12 – Johnny Mathis – Ruth Eckerd Hall
SAT 13 – Art Garfunkel – Capitol Theatre
SAT 13 – The Moody Blues – Ruth Eckerd Hall
SUN 14 – The Fifth Dimension – Central Park Performing Arts Hall
MON 15 – The Fifth Dimension – Van Wenzel Performing Art Hall
THR 18 – Jackson Browne – Ruth Eckherd Hall
THR 18 – Darlene Love – Tampa Theatre
THR 18 – Johnny Lang – Palladium Theatre at Saint Petersburg College
THR 18 – The Platters, The Drifters, The Original Cornell Gunter’s Coasters – Van Wezel Performing Arts Hall
FRI 19 – In This Moment/ P.O.D./New Years Day – Jannus Live
SAT 20 – US 103.5 Throwdown by the Bay w Jake Owen/ Easton Corbin – Amalie Arena
TUE 23 –Dorothy – The Orpheum
WED 24 – Jackson Browne – Van Wezel Perf Arts Hall
THR 25 – Paul Anka – Van Wezel Performing Arts Hall
THR 25 – Yonder Mountain String Band – Jannus Live
FRI 26 – Black Label Society/Corrosion of Conformity/Red Fang – Jannus Live
FRI 26 – Matt Nakoa/Tom Rush – Capitol Theatre
FRI 26 – Paul Anka – Ruth Eckerd Hall
SAT 27 – Creedence Clearwater Revisited – Van Wezel Performing Arts Hall
SAT 27 – They Might Be Giants – State Theatre
SUN 28 – Michael Feinstein – Van Wezel Performing Arts Hall
MON 29 – Herman’s Hermits starring Peter Noone – Stanleyville Theatre
TUE 30 – Herman’s Hermits starring Peter Noone – Stanleyville Theatre
TUE 30 – Diana Krall – Ruth Eckerd Hall
TUE 30 – Killswitch/Engage/Anthrax = Jannus Landing
WED 31 – Herman’s Hermits starring Peter Noone – Stanleyville Theatre

Southeast Florida Area

WED 03 – Donna the Buffalo – The Funky Biscuit
WED 03 – Henry Rollins – Broward Ctr. Amaturo Theater
FRI 05 – Chris Rock – Hard Rock Live
TUE 09 – The Zombies feat. Colin Blunstone & Rod Argent – Parker Playhouse
WED 10 – The Moody Blues – Hard Rock Live
WED 10 – Johnny Mathis – Kravis Center
SAT 13 – Dennis DeYoung – Coral Springs Center for the Arts
SUN 14 – Winter Jam – BB&T Musical Theatre
WED 17 – Jackson Browne – Hard Rock Live
THR 18 – Art Garfunkel – Parker Playhouse
THR 18 – Glenn Miller Orchestra – Pinecrest Gardens
THR 18 – Matisyahu – Colony Theatre
FRI 19 – Matisyahu – Boca Black Center for the Arts
SAT 20 – Kiss Country Chili Cookoff with Old Dominion/Maren Morris/Darius Rucker/Big & Rich/Midland/Brandon Lay – CB Smith Park
SAT 20 – Darlene Love – Parker Playhouse
SAT 20 – Matisyahu – Boca Black Box Center for the Arts
SAT 20 – The Pointer Sisters – The Pavilion
SUN 21 – Dorothy – Culture Room
SUN 21 – Jackson Browne – Ocean Reef Club
TUE 23 – The Killers – American Airlines Arena
WED 24 – Black Rebel Motorcycle Club (BRMC) – Revolution Live
WED 24 – Jimmy Webb – Crest Theatre
FRI 26 – In This Moment/ P.O.D./New Years Day – Revolution Live
FRI 26 – Trevor Noah – Hard Rock Live
SAT 27 – Florida Jazz and Blues Festival – Sunset Cove Amphitheatre
SAT 27 – Yonder String Band- Culture Room
SAT 27 – Tom Rush – The Lyric Theatre
TUE 30 – Paul Anka – Kravis Center

Southwest Florida Area
SAT 13 – Ambrosia – Southwest Florida Events Center
SAT 13 – Kevin Hart – Germain Arena
SUN 14 – The Moody Blues – Germain Theater
MON 15 – Herman’s Hermits Starring Peter Noone – Venice Theatre
SAT 27 – 93X Roxstock P.O.D./New Years Day/In This Moment – Dixie Roadhouse
SUN 28 – Paul Anka – Hayes Hall
MON 29 – Paul Anka – Hayes Hall
WED 31 – Diana Krall – Barbara B. Mann Perf. Arts Hall

Atlanta Area

THR 04 – The Indigo Girls – Terminal West
TUE 16 – Milky Chance/Lewis Capaldi – The Buckhead Theatre
TUE 16 – The Wombats – Center Stage Theatre
THR 18 – Lee “Scratch” Perry – Terminal West
FRI 19 – Yonder Mountain String Band/The Southern Bells – The Buckhead Theatre
SAT 20 – Black Label Society/Eyehategod/Corrosion of Conformity – Center Stage Theatre
SAT 20 – Miranda Lambert/Brent Cobb/Jon Pardi – Infinite Energy Center
SAT 20 – They Might Be Giants – Variety Playhouse
SUN 21 – The Killers – Infinite Energy Center
MON 22 – Johnny Lang/Blue Water Highway Band – Center Stage Theatre
THR 25 – Justin Townes Earle/HC McEntire – City Winery Atlanta
THR 25 – Say Anything – Hell at the Masquerade
FRI 26 – Donna the Buffalo – City Winery Atlanta
FRI 26 – Dorothy – Terminal West
FRI 26 – Say Anything – Hell at the Masquerade
SAT 27 – Don McLean – City Winery Atlanta
TUE 30 – Walk the Moon – The Coca-Cola Roxy Theatre
WED 31 – Jacob Sartorius – The Buckhead Theatre
WED 31 – Tom Rush/Matt Nakoa – Eddie’s Attic

photo of Mason Jennings used from wikipedia commons courtesy of the Flicker page of  malingering 

Share on social media
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail