compiled by Gargs Allard (photo of Chuck Prophet by Masao Nakagami under creative commons license)

Gainesville Area

Thursday, February 1 –
The Detours – Bally Ho Grill 6:30 – 9:30 PM
Metal Meltdown – The Atlantic
Propaganjah/Ellameno/Burn Everything (local and regional reggae/rock High Dive 8 PM

Friday, February 2 –
Couch Messiahs – One Love Café
Shawn Manley – 83 West (Cedar Key)
Classic albums Live plays Creedence Clearwater Revival – Chronicles –Reilly Arts Center (Ocala)
Ricky Kendall and Jordan Burchell/The Slims – The Atlantic 9 PM
Pasture Prime Bluegrass – Heartwood Soundstage 8PM – 10 PM
90s Night with Sucker Punch/Weeze High Dive (Acoustic) $6 to $8 – 9:30 PM

Saturday, February 3 –
Throws/Hotheads/Crash Pad – Hardback Café 9-11PM
Shawn Manley – 83 West (Cedar Key)
Terry Waldo: This is Ragtime Reilly Arts Center (Ocala)
Deathcrown/Pyre/Gaul/Rot in Coffins – The Atlantic
Electric Kiff/ Dynamo – Heartwood Soundstage 8PM – 11PM
OriginaL GAINESVILLE Food Truck Rally and Free CONCERT
Burlesque Against Humanity Feat. Rogue Burlesque, Hoggetown Burlesque & Drag Alliance High Dive

Sunday, February 4 –
Ethan Bordnick – Santa Fe College
The Super Bowl Party – The Wooly 6:15 PM

Monday, February 5 –
Belly Dance Fundamentals – The Sanctuary (Alachua) (Mondays February 5 – May 28) 6PM – 7:15 PM
Yoga – The Sanctuary (Alachua) 7:30

Tuesday, February 6 –
Zeta/Amor Fizz/Alumine/Donking – The Atlantic – 9 PM
Society Down Recording Live – Heartwood Soundstage 7 PM

Wednesday, February 7 –
Scott H Biram/Hooten Hailers – Loosey’s
Axis/Gouge Away/Frameworks/Damage Done/Yashira – The Atlantic 9 PM
Charlie Hunter Trio/ Taylor Roberts Heartwood Soundstage 8 PM- 11 PM
Micro Championship Wrestling High Dive – 8 PM

Thursday, February 8 –
Houston and the Dirty Rats/The Walkers – Hardback Café 9 PM to Midnight
Changeville: Mike Llerena and the Nerve/Guts/Wax Wings/War on Women (Acoustic set) – The Atlantic 9 PM
Changeville: Comedy Showcase Feat. Lizz Winstead & Ian Harvie High Dive – 7 PM
Changeville: Princess Nokia/Hugo Sanchez/Retrolux/WMBT Mystery Artist High Dive

Friday, February 9 –
Changeville Virtual Reality Showcase – Civic Media Center 3 -7 PM
Chuck Martin and Friends/Natalie Rella – The Bull 9:30 PM
Changeville: Savants of Soul/Dirty Dozen Brass Band/Benjamin Booker – Bo Didley Plaza Doors Open 5:30 PM
Changeville: Cracker/Pearl And The Oysters/Flipturn High Dive – 8 PM
Changeville: Passersby (playing outside)d/In Bed By Ten/ Sooza/Aquanova/Marley the Messenger & DJ Robzilla/Wester Joseph Stereo Vudu – The Wooly 9PM
Jake Shimabukuro – University of Florida
Neon Liger X Pre Party/Blaise James/Willaa/Jerk/VI – The Atlantic 9PM – 2 AM
Gumbo Limbo – Heartwood Soundstage 8 PM

Saturday, February 10 –
Tingy Thick/UV-TV/Pumps/Serpent Light Prism – Backyard at Boca Fies
The Wholigans Play the Who – Reilly Arts Center (Ocala)
Junior Bruce/Gaul/Ether/In the Stone – The Atlantic 9 PM
Declan McKenna/Chappell Roan – High Dive  7 PM
Mischievous Madams Burlesque Troupe – High Dive – 10:30
Neon Liger 10th Anniversary Reunion – The Wooly

Sunday, February 11 –
Health and Wellness Fair – The Wooly 1 PM – 4 PM
City of Gainesville Black History Month Concert with Dr. Neu & Bluejafunk featuring Longineu Parsons – Bo Diddley Plaza 2- 6 PM
Alexis J Roston plays Ella Fitzgerald – Reilly Arts Center (Ocala)
Broken Silence/Outcast Uprising/Nibiru  High Dive –  7 PM

Tuesday, February 13 –
TranLand with Tran “the piano man” Whitley – Ballyho Grill 6:30 PM

Wednesday, February 14 –
Valentine’s Day Blackhearts Ball/Retro Video Dance Party 21 + only no cover – The Atlantic doors open at 9 PM
Roots of Creation/Kash’d Out/The Elovators/Skunkape – High Dive 8 PM

Thursday February 15 –
Little Jake and the Soul Searchers – Prohibition Kitchen 10 PM
John Mooreland’s – Loosey’s
Destination Okeechobee with Faze Wave/NW Lizard/Retrolux/Savannah Leigh bassett/The Savants of Soul/Venm/Sidetrakd  High Dive – (All Ages Event)

Friday, February 16 – Maha and the Lion Presesnts StrongerTwogetheran immersive music, food, massage therapy, sound therapy and arts event Depot Event Space 5 PM – 11 PM

Saturday February 17 –
West End Motel/The Enablers/Helixglow/Diamonds & Lust – The Backyard at Boca Fiesta and Palomino’s Pool Hall
Sponge/Big Sky/The Bitters/Chris Ryals – High Dive 8 PM
Cassie Keenum, Rick Randlett and Friends Heartwood Soundstage 8 PM – 11 PM

Sunday, February 18 –
Pedro the Lion/Marie/Lepanto – High Dive 7 PM

Tuesday, February 20 –
Michael McDonald – Phillip’s Center
Jonathan Richman featuring Tommy Learkins on the drums/ Ane Diaz – The Atlantic 9 PM

Wednesday, February 21 –
The Expendables (10th Anniversary of Self-Titled Record)/Pacific Dub/Through the Roots High Dive 8 PM

Thursday, February 22 –
Koup De Tat/Rojok Diablo/Prowedss/Stone Angels High Dive 8 PM

Friday, February 23 –
Krs One – The Wooly 9 PM
Mustard Plug – Loosey’s
Bedlam in the Belfry/Goth Night – The Atlantic 10 PM
KRS ONE The Wooly 9 PM
The Petty Hearts – A Tribute to Tom Petty –Reilly Arts Center (Ocala)
Rebirth Brass Band  (Grammy winner) High Dive 8 PM

Saturday, February 24 –
AJJ/Shellshag/John Hays –The Wooly 8PM – 11:30 PM
Heartwood Festival Indoor Stage: Blackbird Morning/Jesse Cruce/John Pointer/Kelsi Candelaria/Matthew Fowler/Max Helgemo/Nick Roberts/Pine/Retrolux/The Slims/Uncle Mosie Outdoor Stage: Bears and Lions/Flipturn/Hedges/Jordan Burchel/Just Neighbors/King Complex/Locochino/Maca Reggae Samba/Pearl & the Oyster/Ricky Kendall/The Currys/The Duppies/The Shambles Heartwood Soundstage Noon – 2 AM
Mr. Rugby Man Pageant – High Dive 8 PM

Sunday, February 25 –
Southern Culture On the Skids High Dive 7 PM

Wednesday, February 28 –
Riff Raff – Neon Black Tour 2018/John Sisco/Podeezy & DollaBillaGates, 2Stoned, COMETHAZINE The Atlantic

Jacksonville/Saint Augustine Area

Saturday February 3 –
Mary Wilson of the Supremes – The Ritz

Wednesday, February 7 –
Diana Krall – Florida Theatre

Thursday, February 8 –
L.A. Guns – Jack Rabbits

Saturday, February 10 –
G.Love and Special Sauce – Ponte Vedra Concert Hall
Little River Band/Pablo Cruise – Florida Theatre

Sunday, February 11 –
Blues Traveler- Florida Theatre

Monday, February 12 –
Less Than Jake/Four Year Strong – Maverick’s

Thursday, February 15 –      
Palatka Bluegrass Festival

Friday, February 16
Chuck Prophet – Ponte Vedra Concert Hall
Chris Young – St. Augustine Amphitheatre

Saturday, February 17
Dancing with the Stars – Times Union Center for the Performing Arts
Palatka Bluegrass Festival

Sunday, February 18 –
Barry Manilow – Moran Theatre
Collin Quinn – Ponte Vedra Concert Center
Gordon Lightfoot – Florida Theatre
Willie Nelson – Saint Augustine Amphitheatre

Monday, February 19
George Benson – Thrasher Horne Center

Thursday, February 22
Southern Culture on the Skids – St. Augustine Amphitheatre

Friday, February 23
Air Supply – Florida Theatre
George Winston – Ponte Vidra Concert Hall

Saturday, February 24 – Blackwater Sol Revue –Saint Augustine Amphitheatre

Sunday, February 25 – Mavis Staples – Ponte Vedra Concert Center

Tuesday, February 27 – Michael McDonald – Florida Theatre

Tallahassee Area

Thursday, February 8
JJ Grey and Mofro – Ruby Diamond Auditorium
Marco Benevento – Club Downunder

Sunday, February 11
Mersey Beatles – The Moon

Tuesday, February 13
George Benson- Ruby Diamond Auditorium

Wednesday, February 14
Ruby Diamond Auditorium

Orlando Area

Thursday, February 1
Dionne Warwick – Sharon L. Morse Performing Arts Center

Friday, February 2 –
Arlo Guthrie – Plaza Live Orlando
Lana Del Rey Plaza Live Orlando

Saturday, February 3 –
Adam Ant – The Beacham
Air Supply –  Sharon L. Morse Performing Arts Center
Diana Krall – Dr. Phillips Center for the Performing Arts
The Bellamy Brothers – Orange Blossom Opry
Tokio Hotel – House of Blues

Sunday, February 4
Jacob Saritorius – House of Blues

Tuesday, February 6
Machine Head – Plaza Live Orlando

Wednesday, February 7
Mersey Beatles – Orange Blossom Opry
Tony Bennet – Sharon L. Morse Performing Arts Center

Thursday, February 8
Bela Feck & The Fleckstones  – Plaza Live Orlando

Friday, February 9
JJ Grey and Mofro – House of Blues Front Porch
Rain – A Tribute to the Beatles – Sharon L. Morse Performing Arts Center

Saturday, February 10
Blues Traveler – House of Blues

Tuesday, February 13
Tyler, The Creator – Orlando Amphitheatre

Wednesday, February 14
Gordon Lightfoot – Plaza Live Orlando
Uriah Heep – House of Blues

Friday, February 16
80s in the Park – LA Guns/ Enuff Z’Nuff/Junkyard – International Palms Resort
Space Coast Seafood and Music Fest – Don McLean – Space Coast Daily Park

Saturday, February 17
80s in the Park – Winger/Every Mother’s Nightmare/Lynch Mob/Jetboy/New Machine
Space Coast Seafood and Music Festival – Willie Nelson – Space Coast Daily Park

Wednesday, February 21
Blue Oyster Cult – Mt. Dora Community Center

Friday, February 23
Blood, Sweat & Tears – Savannah Center
George Lopez – Hard Rock Café/Hard Rock Live
Mersey Beatles – The Abbey
Of Mice and Men – The Beacham

Sunday, February 25
Rodriguez – Plaza Live Orlando

Monday, February 26
Gary Puckett & The Union Gap – Savannah Cnter

Tuesday, February 27
Dead & Company – Amway Center

Tampa and Area

Friday, February 2
Gallagher’s Jokes on You Comedy Tour – Manatee’s

Saturday, February 3
G3 – John Petrucci,Joe Satriana, Phil Collen – The mahaffey Theatre
Herman’s Mermits Starring Peter Noone – Stanleyville Theatre

Tuesday, February 6
Diana Krall – Van Wezel Perf.

Thursday, February 8
Charlie Hunter – Fogartville Community Media and Arts Center
Mersey Beatles – Palladium Theater at St. Petersburgh

Friday, February 9
Billy Joel – Amale Arena
G. Love & Special Sauce – Janus Landing
LA Guns –Brass Mug
Shooter Jennings – The Attic
Tony Bennet- The Mae
Warrant – Quaker Steak & Lube

Saturday, February 10
Dub Fest Craft Beer and Music Fest. w/ Ship of Fools/Less Than Jake etc –Sarasota Fairgrounds
Lita Ford – Quaker Steak & Lube
Rain – A Tribute to the Beatles – Ruth Eckerd Hall
Tony Bennett – Van Wezel Performing Arts Hall

Tuesday, February 13
Dancing with the Stars- Van Wezel Performing Arts Hall
Gordon Lightfoot – Capitol Theatre
The Beach Boys – Ruth Eckerd Hall

Wednesday, February 14
Dancing with the Stars –Ruth Eckerd Hall
Andrea Bocelli- Amalie Arena
Mersey Beatles – Glennridge Performing Arts Center
The Beach Boys – Van Wezel Performing Arts Hall

Thursday, February 15
Dancing with the Stars – Seminole Hard Rock hotel
George Benson – Van Wezel Performing Arts hall
Willie Nelson/Los Lonely Boys – Ruth Eckerd Hall

Friday, February 16
Barry Manilow – Van Wezel Performing Arts Center

Saturday, February 17
Colin Quinn – Capitol Theatre
Michael McDonald – Van Wezel Performing Arts Hall
Paula Cole – The Attic

Tuesday, February 20
George Benson – Capitol Theatre

Wednesday, February 21
Mary J. Blige – Amalie Arena

Thursday, February 22
Gordon Lightfoot – Van Wezel Performing Arts Hall

Friday, February 23
Blackwater Sol Revue – Jannus Live
Gino Vanelli – Capitol Theatre
The Romantics – Ruth Eckerd Hall

Southwest Florida

Friday, February 2
G3 – John Petrucci/Joe Satriana/Phil Collen

Wednesday, February 7
Gary Lewis & the Playboys – Royal Poinciana Golf Club
Rain – A Tribute to the Beatles – Barbara B. Mann Performing Arts Center

Saturday, February 10
JJ Grey & Mofro – Buckingham Blues Bar

Tuesday, February 12
Tony Bennett – Barbara B. Arts Hall
Willie Nelson/Los Lonely Boys – Germain Amphitheatre

Thursday, February 15
Gordon Lightfoot – Barbara B Mannn Arts Hall

Sunday, February 18
Chuck Prophet – Southwest Florida Event Center
Michael McDonald – Barbara B. Mann Arts Hall
The Beach Boys – Hayes Halls

Tuesday, February 20
Barry Manilow – Germain Theatre

Wednesday, February 21
Mersey Beatles – G & L s

Thursday, February 22
Gino Vanelli – Southwest Florida Events Center
Mersey Beatles – Englewood Events Center

Friday, February 23
Don McLean – Southwest Florida Events Center

Saturday, February 24
Jefferson Starship – Center For the Arts of Bonita Springs
Mersey Beatles – Sidney and Bernie Davis Art Center

Monday, February 26
Neil Sedaka – Artis-Naples

South Florida

Friday, February 2
Fractal Beach Fest – Virginia Key Beach Park

Saturday, February 3
Fractal Beach Fest –  – Virginia Key Beach Park
Blood, Sweat & Tears – Stage 954@ Dania Casino
Paul Anka – Broward Ctr. Au-Rene Theater

Sunday, February 4
Fractal Beach Fest – Virginia Key Beach Park

Monday, February 5
Tony Bennett – Drefoos Hall

Tuesday, February 6
 Rain – A Tribute to the Beatles – Pembroke Pines City Center

Thursday, February 8
Van Morrison – James L. Knight Center
G Love & Special Sauce – Culture Room

Friday, February 9
South Florida Garlic Fest: Hoobastank/Fabulous Fleetwoods –John Prince Park
Big Sam’s Funky Nation – Hyatt Hotel

Saturday, February 10
South Florida Garlic Fest: Oogee Wawa/Stick Figure/The rise Brothers/Colin Axxxwell
LA Guns – Culture Room
Pink Floyd Laser Spectacular – Parker Playhouse

Sunday, February 11
Ground Up Music Festival – North beach bandshell
South Florida Garlic Fest – Andy Child – John Prince Park
Andrea Bocelli – AmericanAirlines Arena
The Beach Boys – Coral Springs Center for the Arts

Tuesday, February 13
Bad Company – Hard Rock Live
Willie Nelson/Los Lonely Boys – Pompano beach Amphitheatef

Wednesday, February 14
Deana Martin – Royal Room

Thursday, February 15
Deana Martin – Royal Room

Friday, February 16
Deana Martin – Royal Room

Saturday, February 17
Deana Martin – Royal Room
Frankie Valli and the Four Seasons –Hard Rock Live
Gary Lewis and the Playboys – Carole and Barry Kaye Performing Arts
George Benson – Knight Concert Hall
Judy Collins – Seminole theatre
Mersey Beatles – Crest Theatre
Poco – Coral Springs Center for the Arts
Rumours – A Fleetwood Mac Tribute – Revolution Live
The Beach Boys – Kravis Center
Deana Martin – Royal Room

Sunday, February 18
The Music of ABBA (Arrival from Sweden)

Monday, February 19
Mary J. Blige – Hard Rock Live

Wednesday, February 21
Barry Manilow – Hard Rock Live

Friday, February 23
Jefferson Starship – Valencia Reserve
Jerry Seinfeld – Hard Rock Live

Saturday, February 24
Colin Quinn –Broward Ctr. Amaturo Theater
Jerry Seinfeld – Hard Rock Live
Saving Abel – Piper’s Sports Bar
Smash Mouth –Magic City Casino

Sunday, February 25
Blackwater Sol Revue – Filmore Miami Beach at Jackie Gleason Theater
Aztec Two-Step – Rinker Playhouse

Monday, February 26
Dead & Company – BB&T Center

Tuesday, February 27
George Winston – Broward Center Amaturo Theater

Atlanta Area Shows

Monday, February 5
Lana Del Ray – Phillips Arena

Tuesday, February 6
Charlie Hunter – Red Light Café
Machine Head – Center Stage Theater

Thursday, February 8
Jason Isbell/James McMurty –Fox Theatre

Friday, February 9
Jason Isbell/James McMurty –Fox Theatre
Diane Krall – Symphony Hall – Woodruff Arts Ctr.

Saturday, February 10
Tyler the Creator – Georgia World Congress Center

Sunday, February 11
Atlanta Rhythm Section – Eddie’s Attic

Tuesday, February 13
Mary J Blige – Fox Theater

Thursday, February 15
Chris Young – Infinite Energy Center
Chuck Prophet/Bottle Rockets – Eddie’s Attic
Indigo Girls – Eddie’s Attic

Saturday, February 17
St. Vincent – The Tabernacle

Sunday, February 18
Al Stewart/The Empty Tockets – City Winery Atlanta

Monday, February 19
LA Guns – 37 Main – Buford

Wednesday, February 21
Of Mice and Men – Heaven at the Masquerade

Saturday, February 24
Indigo GirlsRed Clay Music Foundry

Monday, February 26
Gordon Lightfoot –Symphony Hall – Woodruff Arts Ctr.

If you represent an artist or venue and would like to add an itinerary for Florida and/or Atlanta to this list for this month or any upcoming month, please email us with it at tunegroover@gmail.com.

Share on social media
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail